فشرده سازی H.265 چیست؟

فشرده سازی H.265 چیست؟

استاندارد فشرده سازی تصویر H.265

به عنوان صنعت امنیتی در برگیرنده تصاویر ویدئویی 4K،Ultra HD و دیگر رزولوشن های فرمت تصویری بالا و bitrates بالا، ضبط و ذخیره سازی ویدئوهای نظارتی تبدیل به یکی از چالش های پیش رو کاربران و سیستم های اصلی شده است. از نوع معمول نصب و راه اندازی نظارت تصویری نیازمند ضبط در 7 روز هفته به طور 24 ساعت و مشاهده زنده تصاویر دوربین مداربسته است، که به این معنی است با این حجم جابجایی سنگین از داده های تصویری و بروز مشکلات پهنای باندی و حتی ذخیره سازی بروی هارددیسک نیاز به یک فشرده سازی بهبود یافته برای تصاویر نیز احساس می شود. در سری های جدید دستگاه ها و دوربین های مداربسته استاندارد تصویری H.265 می باشد که در نسخه قدیمی تر با عنوان H.264 منتشر شده بود.
 
 

کدک h.265

 
استاندارد تصویری HEVC_High Efficiency Video Coding که به معنی کدگذاری ویدئویی با کارآیی بالا و با مشخصه H.265 که در سیستم دوربین مداربسته شناخته می شود، یک فشرده سازی تصویر ویدئویی طراحی شده است و به طور گسترده در حال حاظر استفاده می شود. در مقایسه با AVC، HEVC فشرده سازی را 25 تا 50 درصد با حفظ همان کیفیت ویدئویی، و حفظ bitrate اصلی ویدئویی را نسبت به h.264 کاهش می دهد. این استاندارد تا رزولوشن 8192x4320 پشتیبانی می کند که شامل 8K UHD می شود، و بر خلاف اولویت 8bit AVC، کدک های HEVC تقریبا از تمامی سخت افزارهای ویدئویی پشتیبانی می کند. HEVC در حال رقابت با فرمت AV1 برای استانداردسازی بوسیله گروه کاری NetVC از  Internet Engineering Task Force می باشد.
در بیشتر موارد، HEVC یک فرمت از مفاهیم H.264/MPEG-4 AVC می باشد. هر دو در مقایسه با بخش های مختلف فریم ویدئویی که دارای بخش های زائد هستند، این دو در یک قاب واحد در فریم های بعدی ابتکار عمل دارند. این بخش های زائد جایگزین با توضیح کوتاه به جای پیکسل های اصلی می شود. تغییرات اولیه برای پروفایل HEVC شامل گسترش الگوی مقایسه و تفاوت کدنویسی محدوده های از 16 در 16 پیکسل تا حداکثر 64 در 64 پیکسل، بهبود تقسیم بندی اندازه بلوک دارای متغیر مقادیر فریم ها، بهبود "intra" پیش بینی در همان تصویر، بهبود پیش بینی (motion vector) بردار حرکت و ادغام منطقه حرکت، بهبود فیلترینگ (motion compensation) جبران حرکت، و یک گام فیلترینگ اضافی که به نام  sample-adaptive offset filtering نام دارد. تاثیر گذاری استفاده از این بهبودها نیاز به قابلیت پردازش سیگنال بیشتری برای فشرده سازی ویدئو دارد، اما تاثیر کمتری بروی مقدار محاسبات مورد نیاز برای فشرده سازی است.
 
جدول نرخ کاهش تصویر در دوربین مداربسته
 
HEVC توسط همکاری مشترک تیم کدنویسی ویدئو (JCT-VC) توسعه یافته است، یک همکاری بین ISO/IEC MPEG و ITU-T VCEG می باشد. گروه ISO/IEC در این همکاری در بخش MPEG-H Part 2 فعالیت دارد و گروه ITU-T در بخش H.265. اولین نسخه استاندارد HEVC در ژانویه 2013 تصویب و در ژوئن 2013 منتشر شد. نسخه دوم با افزونه های multiview_MV-HEVC، افزونه های دامنه ای (RExt)، افزونه های مقیاس پذیری (SHVC)، تکمیل شد و در سال 2014 تایید شد و در سال بعدی 2015 منتشر شد. افزونه های فیلم سه بعدی (3D-HEVC) در سال 2015 تکمیل شد، و افزونه ها برای screen content coding_SCC در سال 2016 تکمیل شد و در سال 2017 منتشر شد، ویدئو حاوی گرافیک رندر شده، متن، یا انیمیشن همچنین (یا به جای) صحنه های ویدئویی ضبط شده توسط دوربین را پوشش می دهد.در اکتبر سال 2017 این استاندارد توسط Primetime Emmy Engineering Award به عنوان داشتن یک اثر مادی بر تکنولوژی تلویزیون به رسمیت شناخته شد.
عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود