شبکه بی سیم

شبکه بی سیم

شبکه بی سیم

شبکه های بی سیم در دنیای جدید شبکه ها اهمیت زیادی یافته اند. شبکه های بی سیم را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
ارتباطات داخل سیستمی
LAN بی سیم
WAN بی سیم
ارتباطات داخل سیستمی یعنی برقراری ارتباطات بی سیم بین قطعات داخلی یک کامپیوتر، ارتباطات بین کامپیوتر با دستگاه هایی مثل کیبورد و ماوس بی سیم از این نوعند که از تکنولوژی بلوتوث (Bluetooth) استفاده می کنند. این مزیت باعث می شود دستگاه ها با قرار گرفتن در برد امواج بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نوع دیگر ارتباطات بی سیم LAN بی سیم است که در آن هر کامپیوتر دارای یک مودم رادیویی و یک آنتن است که بدینوسیله با کامپیوترهای دیگر ارتباط برقرار می کند. مهمترین استاندارد LANهای بی سیم IEEE802.11 نام دارد. نوع سوم ارتباطات بی سیم، WAN بی سیم است. شبکه تلفن همراه از این دسته شبکه هاست. تفاوت آنها با LANهای بی سیم فقط در برد بیشتر و نرخ انتقال داده کمتر است. سرعت در آنها در حد 1Mbps است ولی برد آنها در حدود کیلومتر می باشد.
 

شبکه شبکه ها

شبکه ها می توانند بوسیله دروازه (gateway) به هم متصل شده و داده ها از فرمتی به فرمتی دیگر تبدیل شوند. به مجموعه ای از شبکه های بهم پیوسته شبکه شبکه ها (internetwork) گفته می شود. متداولترین شکل شبکه شبکه ها از تعدادی LAN که با ارتباطات WAN بهم وصل شده اند تشکیل شده اند. اغلب افراد مفاهیم زیر شبکه، شبکه و شبکه شبکه ها را با هم اشتباه می گیرند. زیر شبکه مجموعه خطوط ارتباطی و مسیریاب ها را تشکیل می دهد. این مجموعه به اضافه میزبان ها (hosts) شبکه را تشکیل می دهند. وقتی چند تا از این شبکه ها بهم وصل می شوند شبکه شبکه ها تشکیل می شود.
 

لزوم طراحی لایه ای

برای کاهش پیچیدگی های طراحی اغلب شبکه ها بصورت مجموعه ای از چند لایه که هر کدام روی دیگری قرار می گیرند طراحی می شوند. وظیفه هر لایه ارائه سرویس های خاص به لایه بالاتر و پنهان کردن جزئیات از دید آنهاست. در این مفهوم هر لایه یک ماشین مجازی است که سرویس های خاصی در اختیار لایه بالاتر می گذارد. قواعد برقراری ارتباط یک لایه با لایه دیگر پروتکل نام دارد.
 

اصول طراحی لایه ها

بعضی از اصول مهم طراحی شبکه به طراحی لایه ها باز می گردد. در زیر به بعضی از اصول اشاره خواهیم کرد:
هر لایه برای شناسایی فرستنده ها و گیرنده ها به سازوکار خاصی نیاز دارد . از آنجائیکه هر شبکه بطور معمول دارای کامپیوترهای زیادی است و بعضی از آنها دارای فرآیندهای متعددی هستند، هر فرآیند که برروی یک ماشین اجرا می شود برای آنکه مشخص کند که می خواهد با چه فرایندی از کدام ماشین صحبت کند به سازوکار خاصی نیازمند است. چون چندین مقصد وجود دارد، شیوه های آدرس دهی ویژه ای نیز برای تشخیص مقاصد خاصی مورد نیاز است.
مجموعه دیگری از تصمیمات طراحی به انتقال داده ها مربوط می شود. در بعضی از سیستمها داده ها فقط در یک جهت (Simplex) طی مسیر می کنند. در بعضی دیگر داده ها می توانند در دوجهت طی مسیرکنند، ولی نه بطور همزمان (Half Duplex). در نوع دیگری از سیستمها، داده ها بطور همزمان در دو جهت ارسال می شوند (Full Duplex). قرارداد ارتباط بایستی تعداد کانال منطقی در اتصال و اولویت آنها را مشخص کند. بسیاری از شبکه ها برای اتصال حداقل دو کانال منطقی در نظر می گیرند: یکی برای داده های معمولی و دیگری برای داده های فوری.
 
عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود